Opptrådte på Kvenfestivalen 2026
16 stykker reiste fra Tana kulturskole til Vadsø, fredag 12.juni for å være med på ungdomsforestillingen “Nuorten ilta” .
Tana kulturskole deltok med både musikere og dansere under Kvenfestivalen sin ungdomsforestilling "Nuorten ilta" i Vadsø. Kveldens program bød på utdeling av Drømmestipendet, musikalske innslag fra Vadsø kulturskole, monologen framført av Kvääniteatteri ved Ørjan Steinsvik, samt opptreden fra Tana kulturskole.
Det ble en flott kveld med mange gode opplevelser. Det var inspirerende å få være til stede under utdelingen av Drømmestipendet, og publikum fikk også høre dyktige elever fra Vadsø kulturskole spille på flere ulike blåseinstrumenter.
Tana kulturskole er stolte over å ha vært en del av programmet. Kulturskolen presenterte oppstarten av Tanadalens Spellemannslag, som består av 14 musikere og 6 dansere. Medvirkende var elever fra både Tana og Vadsø kulturskole, ledet av danseinstruktør Astrid Serine Hoel og musikkinstruktør Trygve Beddari.
Arbeidet er en del av prosjektet "Spill og dans", som kulturskolen har jobbet med siden vinteren. Dette prosjektet skal være med på å styrke og synliggjøre folkemusikk og folkedans i våre områder. Så det har vært fokus på kvensk og skoltesamisk musikk og dans. Kulturskolelærerne Geir Inge Skinningsrud og Inkeri Laitinen har hatt faste øvelser med musikerne gjennom vinteren/våren.
Under forestillingen fikk publikum oppleve både kvensk og skoltesamisk musikk og dans. Kvelden ble avsluttet med en felles jenka der nesten hele publikum deltok. Det skapte stor stemning og mye glede blant både deltakere og publikum.
Vi håper dette er starten på noe som kan videreføres. Det er verdifullt for kulturskoleelevene å få vise fram det de arbeider med, møte et publikum og oppleve gleden ved å stå på scenen. Slike erfaringer gir mestring, fellesskap og inspirasjon til videre utvikling.

Sist oppdatert

Prosjektet "Spill og dans" er støttet avFolkOrg - organisasjon for folkemusikk og folkedans, Kvääniteatteri, Norsk senter for folkemusikk og folkedans, Kvenfestivalen - Kväänifestivaali, Folkeakademiet Tana, Finnmark Fylkeskommune og Deanu gielda - Tana kommune
