Language Language Language Visning: A A A A A
toppbilde

Kunnskapsprøve etter alkoholloven

Alle som vil godkjennes som styrer eller stedfortreder ved steder som har eller skal søke om salgs-/skjenkebevilling, må ha dokumenterte kunnskaper om alkohollovens formål. Kunnskapskravet er oppfylt ved bestått kunnskapsprøve.

 

Praktiske opplysninger i forhold til prøveavleggelse
Det koster 300 kr å avlegge prøven.
Sted
Tana helsesenter, 1 etg. v/ Aud Varsi, tlf. 45517728.
Pensum
Salgsbevilling: Krever kunnskaper om innholdet i bestemmelser i alkohollovens kapitler 1,3,7,8 og 9 samt forskrifter gitt med hjemmel i bestemmelsene i disse kapitlene. Hvis det ønskes ytterligere forklaring til lovteksten og forskriftsteksten anbefales det å lese "Rundskriv IS-5/2008, Håndbok i alkoholloven m.v." som fås kjøpt i bokhandelen og kan lastes ned fra nettet.
Skjenkebevilling: Krever kunnskaper om innholdet i bestemmelser i alkohollovens kapitler 1, 4, 5, 7, 8 og 9 samt forskrifter gitt med hjemmel i bestemmelser i disse kapitlene.
Avleggelse av prøven
Selve prøven er utformet som en flervalgsprøve, dvs. kandidaten kan velge mellom flere svaralternativer til hvert spørsmål, hvorav ett er korrekt.. Ved oppmøte for skal gyldig legitimasjon. Prøvetiden er fastlagt til 45 minutter.
Utstedelse av bevis
Ved bestått prøve vil det bli utstedt et bevis. Beviset må oppbevares, da det tjener som dokumentasjon for at innehaver har den nødvendige kunnskap om alkohollovgivningen. Beviset er gyldig på ubestemt tid. Prøvene er ulike for henholdsvis salgs- og skjenkebevilling.
Kurs
Tana kommune avholder dessverre ikke kurs i kunnskapsprøven